Sposoby wpłaty i wypłaty gotówki na konto bankowe

 

bankomat ATM Choć banki stawiają na obrót bezgotówkowy i przekonują klientów do płacenia kartami, bywają sytuacje, gdy gotówka jest niezbędna. Jak ją wygodnie i tanio wypłacać z własnego konta?

Bankomaty – podstawowy sposób wypłaty pieniędzy

Niewielkie sumy najlepiej oczywiście wypłacać z bankomatów – oczywiście należących do sieci naszego banku, lub takich co do których mamy pewność, że są bezpłatne. Niektóre banki oferują bowiem – posiadaczom wszystkich lub tylko płatnych kont – bezprowizyjne wypłaty ze wszystkich bankomatów w kraju, jednak większość banków zawiera porozumienie z jednym lub dwoma innymi instytucjami, w tym siecią niezależnych bankomatów – w tych maszynach wypłaty dla klientów są bezpłatne. Wypłaty w bankomatach obcych mogą słono kosztować, jest to najczęściej procent wypłacanej kwoty z minimalnym progiem (np. 2 proc. prowizji, jednak nie mniej niż 6 złotych).

Wypłaty w oddziale banku

Kolejna opcja wypłaty – dla klientów banków tradycyjnych, które dysponują siecią oddziałów – to oczywiście wypłata w oddziale. Przy wypłacie większych kwot (kilkadziesiąt tysięcy złotych), trzeba wcześniej zgłosić chęć wypłaty pieniędzy, by oddział przygotował odpowiednią ilość gotówki.

Cash back – wypłać pieniądze płacąc za zakupy

Duża część banków umożliwia również klientom korzystanie z usługi Cash Back – płacąc w punkcie oznaczonym tym logo za zakupy, możemy również wypłacić ze swojego konta niewielką ilość pieniędzy – do 200 złotych przy jednej transakcji. Bez prowizji! To wygodna opcja zwłaszcza, gdy jesteśmy w niewielkiej miejscowości, w której nie ma dużego wyboru bankomatów.

Podstawowe sposoby wpłaty pieniędzy na konto bankowe

A jeśli chcemy na konto wpłacić pieniądze? Co prawda w tej chwili zdecydowana większość środków może wpływać i wpływa na rachunki dzięki przelewom, ale czasem zdarza się niespodziewany zastrzyk gotówki, którą chcemy umieścić na koncie. Najprostsza opcja to oczywiście wpłata we własnym banku (dotyczy klientów mających rachunki w bankach tradycyjnych) – nie zapłacimy prowizji (chyba, że jesteśmy posiadaczami opcji konta internetowego w niektórych bankach. Np. w ING Banku Śląskim posiadacze konta Direct za wpłatę w oddziale zapłacą 9 złotych). Jest to zdecydowanie najszybsza opcja wpłaty pieniędzy na konto.

Wpłatomaty

Banki internetowe oferują swoim klientom wpłatomaty – dzięki tym maszynom można bezprowizyjnie wpłacić pieniądze na konto. Wadą rozwiązania jest to, że gotówka na koncie pojawia się z poślizgiem około 3 dni. Klienci mBanku mogą wpłacać (i wypłacać) pieniądze w oddziałach mBanku – ale dotyczy to tylko większych sum. Minimalna kwota jednorazowej wpłaty wynosi 10 tys. PLN, 500 EUR lub 500 USD. Wysokość jednorazowej wypłaty może wynosić minimum 20 tys. PLN, 500 EUR lub 500 USD. Każda wpłata i wypłata musi być zapowiedziana wcześniej w konkretnej placówce mBanku.

Wpłacać pieniądze na konto można oczywiście też w każdym, dowolnym banku. Jednak to wyjątkowo drogi sposób – prowizje rzadko wynoszą mniej niż 20 złotych za jedną operację, i rosną wraz z wpłacaną sumą.

Wpłata gotówki na poczcie na konto bankowe

Znacznie tańszą opcją jest wpłata pieniędzy na rachunek bankowy – dowolny – w placówce Poczty Polskiej. Wpłata na rachunek bankowy STANDARD włączana jest do rozliczeń międzybankowych w postaci elektronicznej najpóźniej w drugim dniu roboczym po dniu przyjęcia wpłaty. Opłata za wpłatę na rachunek bankowy to 2,50 zł od kwoty wpłaty w wysokości do tysiąca złotych. Powyżej tej sumy prowizja wynosi 0,5 proc. Oczywiście, wpłaty gotówkowe na Poczcie pojawiają się na koncie z pewnym opóźnieniem.

19 komentarzy

 • Mam takie pytanie co do wpłaty gotówki we wpłatomacie. Niby mamy XXI wiek, ale jeszcze nigdy nie wpłacałam pieniędzy do wpłatomatu. Jakoś tak się boję, że coś się zawiesi i nie przyjmie mi tych pieniędzy i nie przeleje na konto. Jak widziałam kiedyś jak koleżanka wpłacała do wpłatomatu i te pieniądze tak znikają w czeluściach maszyny, to mi by serce pękło. Naprawdę sobie nie wyobrażam jak to działa. Muszę spróbować z małymi kwotami, ale najpierw wielka prośba od was, czy kiedyś zdarzyło Wam się, że wpłatomat na przykład nie przelał gotówki na wasze konto? Albo może coś się zawiesiło?

  • @Wicka spokojnie 🙂

   Każdy wpłatomat wydaje Ci potwierdzenie wpłaty – to po pierwsze. Gdyby pieniądze się zablokowały lub coś w tym stylu, wtedy masz telefon kontaktowy, pod który możesz zadzwonić. Jeśli masz do wpłaty bardzo duże kwoty, podziel to na kilka wpłat, np. jak się boisz wpłacić 1000 zł, to wpłać to na 3 razy. W bankomatach są też ograniczenia, nie może być więcej niż 50 banknotów (co do sumy wpłat, to chyba też wpłatomat ma ograniczenie). Ja wpłacam regularnie co miesiąc i nigdy nie było problemu ani przy małych kwotach, ani przy dużych 😉

   • Jednak technika to technika i czasem zawodzi. Jednak podobnie jest z ludźmi. Co do wpłatomatów dodam, żę są naprawdę wygodne. Kiedyś wpłącałem 10 000 zł, ale musiałem podzielić na 4 razy, dlatego, że można było maksymalnie chyba 30 banknotów jednocześnie wsadzić do wpłatomatu. Naprawdę nie ma w tym żadnej filozofii. Masz bardzo przejrzystą instrukcję obsługi i postępujesz zgodnie z tą instrukcją. Ważne żeby pieniądze nie były pomięte, bo wtedy może ich nie przyjąć.

 • @Wicka Nie ma się czego bać. Przecież we wpłatomacie masz kamery i potwierdzenie. Ja wpłacałam już setki razy. Raz tylko byłam przestraszona, bo przelew na moje konto trwał chyba ze 4 godziny. Niby ma się to potwierdzenie w ręku, ale jest takie głupie przeświadczenie – a co jeśli się pomylili, to weź się teraz sądź z nimi i lataj za reklamacjami. Dlatego ja wpłacam raczej małe sumy, do 500 zł, bo szczerze mówiąc kilka tysięcy to bym się raczej bała.

 • Często korzystam z wpłatomatów w różnych porach dnia i nocy. Według mnie jest to najwygodniejszy sposób wpłaty pieniędzy na konto, nie lubię tracić czasu w kolejkach, a dwa nie jestem ograniczona godzinami otwarcia i zamknięcia banku. Natomiast nie korzystam z obcych wpłatomatów ze względu na pobierane prowizje.
  Inaczej ma się sytuacja z bankomatami, praktycznie już z nich nie korzystam, w 90% płacę kartą, a tylko w 10 % gotówką.

 • Ja tam wolę wpłacać pieniądze bezpośrednio w oddziale. Dlaczego? Bo mam pokwitowanie wpłaty i odbiera ode mnie pieniądze pracownik.

  A wpłatomatu się boję. Głupie podejście, ale takiej już chyba starej daty jestem, więc tak też mam. Kilka razy zdarzało mi się oczywiście wpłacać pieniadze we wpłatomacie, ale zawsze jest to ryzyko, że za 10 czy 100 razem może coś wyskoczyć. Natomiast wpłacanie i wypłaty gotówki z konta bankowego bezpośrednio w oddziale , wydają się bezpieczne.

  • Nie popadajmy w skrajności drodzy państwo 😉 Wpłacanie pieniędzy we wpłatomacie jest wygodne i jak najbardziej bezpieczne. Wpłacając pieniądze w oddziale, często musimy stać w jakiś kolejkach, musimy podawać nasz dowód osobisty do wpłaty itd.

   Natomiast we wpłątomacie, wystarczy karta, wkładamy kartę do wpłatomatu, nawet nie trzeba podawać pinu, bo wystarczy pieniądze wrzucić i już kasa przelana. Do tego dostajemy potwierdzenie, które warto mieć (na wszelki wypadek). Wszystko to trwa może 2 minuty licząc czytanie tych wszystkich powiadomień 🙂

 • Ja często korzystam z wpłatomatów i wydaje mi się że to dostatecznie bezpieczna forma wpłaty pieniędzy na swoje konto. Jedynym minusem wpłatomatów jest to, że pieniądze muszą być w jak najlepszym stanie, gładkie, nie pozaginane, jeśli jest inaczej, wtedy wpłatomat może nie przyjąć pieniędzy.

  • No Renata, masz rację. Mi kilka razy wpłatomat nie przyjął banknotu bo jego zdaniem ten był zniszczony. Pieniądz wpłacany do wpłatomatu musi być praktycznie w nienaruszonym stanie, a ten był zgięty w kilku miejscach.

   Próbowałem go prostować i kilka razy prasowałem w rękach i próbowałem go na wszelkie sposoby dostosować, ale bankomat odmówił. No to tej stówki niestety nie wpłaciłem, wydałem ją jeszcze tego samego dnia. Jednak to była jedna taka sytuacja z wpłątomatem, poza tym nie miałem żadnych dziwnych przygód, dlatego też polecam tę formę wpłaty na konto bankowe.

 • Wszystkie te możliwości wpłaty gotówki na konto bankowe są jak najbardziej dobre i ze wszystkich korzystałem. Powiem Wam jeszcze jak ja robię. Jak mam na przykład skarbonkę, to zbieram do niej dobne przez rok czy kilka miesięcy. Odkładam tam wszystkie drobne z zakupów, jak coś czasem po kieszeniach mam, jak są jakieś drobniaki w portfelu itd.
  Później idę z tym do swojego banku i taki kilogramowy zlepek pieniędzy (czasem też je samodzielnie liczę), wpłacam na konto. Czasem w takiej skarbonce z drobniaków zbiera się nawet ponad 100 zł, więc po kilku latach coś fajnego za takie drobniaki sobie kupię, czy to telefon czy jakieś ubranie.

 • Często też tak robię, że jakiś znajomy potrzebuje gotówki, wpłaca mi pieniądze na konto, a ja mu daję te środki. Tutaj jednak uważajcie, żeby tak robić tylko z zaufanymi znajomymi, bo nie każdy jest uczciwy. Kto wie, może Wam ten ktoś nie wpłacić, a powie, że wpłacił. Jeśli chodzi o wypłacanie pieniędzy, to najwygodniejsze jest dla mnie wypłacanie w bankomacie. Teraz te bankomaty sa dosłownie wszędzie, więc nie muszę się o nic martwić.

 • Witam,
  Nigdy przy WPŁACIE na rachunek nie proszono mnie o wzór podpisu. Co innego przy przelewie, czy WYPŁACIE. Ostatnio przychodzę do jednej z placówek bankowych i pracownik, który mnie obsługiwał już kilka razy, poprosił o wzór podpisu. Zdziwiłam się i zapytałam od kiedy takie zmiany? On, że od zawsze. Poprosiłam o regulamin i wskazanie, gdzie jest to napisane. Nie potrafił mi wskazać. Zadzwoniłam na infolinię przy nim, gdzie stwierdzili, że nie mam takiego obowiązku dokonując WPŁATY i legitymując się dowodem osobistym, by składać wzór podpisu. Pracownik przyjął wpłatę, po czym wyprosił mnie z placówki, co spowodowało złożenie przeze mnie reklamacji i zapytania o to czy przy WPŁACIE muszę posługiwać się wzorem podpisu. Otrzymałam odpowiedź taka samą jak na infolinii, że nie muszę składać wzoru podpisu przy wpłacie przedstawiając swój dowód osobisty. Przed wczoraj znowu poszłam WPŁACIĆ pieniądze na konto z pewnością, że nikt już nie będzie na mnie naskakiwał o wzór podpisu, bo pewnie również otrzymali odpowiedź z centrali. Niestety sytuacja powtórzyła się. Wpłaciłam pieniądze, otrzymałam potwierdzenie, a Pani ze stanowiska obok przestała obsługiwać swojego klienta, bym nie zdążyła w jej mniemaniu uciec, bo muszę złożyć WZÓR PODPISU DO WPŁATY. Tłumaczę jej, że otrzymałam odpowiedź i nie podpiszę wpłaty wzorem, bo mam takie prawo.
  Moje pytanie brzmi:
  Gdzie, oprócz regulaminów wewnętrznych banków, mogę znaleźć informację dodatkowo potwierdzającą, że przy WPŁACIE przedstawiając dowód osobisty NIE MUSZĘ POSŁUGIWAĆ SIĘ WZOREM PODPISU?
  Pozdrawiam
  Anna

 • Zainteresowany bankami

  Jeśli jest coś niebezpiecznego w wypłacaniu pieniędzy przy bankomacie, to ludzie czyhający w okolicy. Nigdy nie wypłacaj pieniędzy samodzielnie, a jeśli są to duże sumy, to najlepiej wypłacać je w miejscach publicznych, gdzieś w centrum miasta i najlepiej z kimś (jakiś postawny znajomy). U nas w okolicy jest taki bar, kiedyś koleżanka wypłaciła 200 zł, a była to zima po godzinie 18, czyli jak wiecie już dość ciemno. Podleciał do niej jakiś żul i ukradł jej te 200 zł. Policja nie jest od ścigania takich spraw, oni są od wypisywania mandatów, więc nie ma co na nich liczyć.

 • Często wplacam pieniądze na konto przez wpłatomat i nigdy nie miałam problemów.

 • Jest też ciekawa opcja (akurat konkretnie przy wymianie walut) żeby wpłacić wymienianą gotówkę od razu na konto. Nie trzeba latać kolejny raz do banku, a w niektórych bardzo długo trzeba stać w kolejce. Swoją drogą – ciekawy trend w bankowości to ograniczanie liczby kas w oddziałach (z tego co wiem, na przykład Alior bardzo ograniczył obsługę gotówkową)

 • Witam czy do banku można wpłacać pieniądze 1gr 2gr 5gr 10gr

 • Witam 🙂
  Aniu pomożesz mi? Miałam konto w banku spółdzielczym i teraz otworzyłam w PKO, na pierwszym koncie mam obecnie niecałe 5tys (4800 raptem) i chciałabym je pobrać i następnie wpłacić na nowe konto w PKO i dopiero zamknąć to stare. I teraz moje pytanie: czy bank sie nie przyczepi o te 5 tys , że nagle sobie wpłacam gotówką do nich, a obecnie nie pracuję? To są pieniądze, które w 1 banku były przelewane a to za staż, stypendium socjalne, jakaś praca no wszystko legalnie. Czy lepiej zlecić staremu bankowi przelew całej sumy (jedynie zostawić im na opłatę te 8zł) na nowe konto? Wiem , że 5tys to nie dużo, ale nie pracuję obecnie i nie chce by mnie podejrzewano o coś.

 • Banku nie interesuje skąd pochodzą Twoje pieniądze. Możesz śmiało wpłacać. Pozdrawiam.

 • Wypłaciłam pieniądze na swoje konto w banku i nie otrzymałam podtwiedzenia teraz siedzę i się martwię czy mnie pracownik czasem nie oklamał i nie zabrał sobie kasę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *