Jak skutecznie zamknąć konto w zagranicznym banku np. w Anglii?

jak zamknąć kontoStudia lub praca za granicą – to coraz bardziej powszechne zjawisko. Gdy przebywamy poza krajem dłużej – rok, dwa lata – sensownym rozwiązaniem jest otwarcie konta w miejscowym banku. Trzeba jednak pamiętać, że tak jak każde inne konto bankowe – musi zostać zamknięte, gdy przestaniemy z niego korzystać, np. z powodu powrotu do kraju.

W mediach czasami pojawiają się informacje o Polakach, których ścigają banki – najczęściej brytyjskie lub irlandzkie, z powodu długu wynoszącego kilkaset funtów. Powód? Powrót do kraju bez dopełnienia procedur bankowych.

Warto pamiętać, że za prowadzenie konta banki pobierają opłatę – jeśli konto mamy w Wielkiej Brytanii, opłata wynosi 6-12 Ł miesięcznie. Gdy wypłacimy z konta wszystkie pieniądze, a na rachunek przestaną wpływać wynagrodzenie czy stypendium – bank zacznie pobierać pieniądze z limitu debetowego. Dług (odsetki!) będzie narastać. Bank przyśle zawiadomienie – najczęściej na adres podany do korespondencji, może też wysyłać maile czy dzwonić na telefon komórkowy, gdy debet będzie już bliski wyczerpania.

Czym grozi niedopełnienie procedury zamknięcia konta?

Oczywiście – trafiamy na międzybankową listę dłużników, mamy fatalną historię kredytową w odpowiedniku polskiego Biura Informacji Kredytowej. To może nas sporo kosztować! Jeśli kiedyś będziemy chcieli ponownie pojawić się w Wielkiej Brytanii i korzystać tam z jakichkolwiek produktów finansowych – czekają nas poważne problemy, choćby z otwarciem konta.

Tych kłopotów można uniknąć, zamykając konto jeszcze przed wyjazdem do kraju. Jeśli jednak z przyczyn losowych (albo przez zapomnienie) nie dopełniliśmy formalności, sprawę można załatwić na odległość – tylko nie można z tym zwlekać.

Jak zamknąć konto w banku za granicą np. w Anglii?

Najprostszą opcją jest wysłanie listu z wnioskiem o zamknięcie konta. Wniosek musi zawierać:

 • dane osobowe,
 • adres zamieszkania, który widniał w dokumentach bankowych,
 • numer referencyjny klienta,
 • numer konta.

Na wniosku trzeba się podpisać zgodnie z wzorem podpisu, którym dysponuje bank.

Zamknięcie konta w zagranicznym  banku poprzez infolinię

Trudniejsza opcja to skorzystanie z telefonicznej infolinii. Większość banków daje taką możliwość – oczywiście pod warunkiem, że konto miało opcję dostępu do tego kanału obsługi. Trzeba sprawdzić, pod jaki numer można zadzwonić zza granicy (z pewnością będzie to inny numer niż ten, przeznaczony do kontaktów w ramach danego kraju). Trzeba się liczyć z koniecznością przejścia przez kolejne etapy menu głosowego (niestety, nie w języku polskim), precyzyjne wykonanie kolejnych poleceń. Wcześniej trzeba przygotować wszystkie dane dostępowe, żeby nie zablokować telekodu, koniecznego do zatwierdzenia każdej operacji rachunku – również jego likwidacji.

19 komentarzy

 • Moja znajoma mieszkała w Anglii 5 lat temu. Od 2 lat mieszka w Polsce. Miała tam konto zagraniczne w Angielskim banku. Zapomniała o nim i po tym okresie w którym mieszkała w już w Polsce, przyszło jej do zapłaty 1460 zł (już nie pamiętam ile to było funtów) do zapłaty, właśnie za prowadzenie konta. Oni sobie wcale nie muszą o tym pamiętać, Ty musisz o to dbać. Może wysyłali jakieś przypomnienia po roku na angielski adres, ale ona już tam nie mieszkała. Do tego doszły odsetki, tak więc sporą część polskiej wypłaty na to wydała.

  • Takie sytuacje mogły się zdarzać. Może angielski bank wysyłał upomnienia na adres angielski.

   Jednak dziwi mnie, że bank nie dzwonił na numer telefonu, nie pisał na maila, nie zlecał windykacji. Na pewno mają swoje kontakty z windykatorami w Polsce, to nie jest przecież jakaś Azja czy Afryka 😉 J

   ednak to niecałe 1500 zł to i tak mało w porównaniu do kar z ZUSu czy Urzędu Skarbowego. Mimo wszystko nie fajnie. Warto szukać banków angielskich, które mają darmowe prowadzenie konta.

   • Moim zdaniem to nie do końca sprawiedliwe, że banki nie wysyłają częściej takich upomnień dla swoich klientów. Powinni bardziej o nich dbać. Tymczasem banki grają na zwłokę a odsetki rosną.

    Taka polityka jest dobra na krótką metę, bo ja jestem pewien, że klient do takiego banku już nie wróci. czy to angielski bank czy polski. Ja miałem podobnie z jednym polskim bankiem – bardzo popularnym.

    Raz zrobili mnie na 10 zł i teraz każdemu rozpowiadam jaki to dziadowski bank i wiem, że dzięki mnie nie założyło tam konta już przynajmniej ze 20 osób. Te 20 osób to niewiele przy milionach jakie mają klienci, ale z kolei oni będą rozpowiadać to dalej i dalej. Zła opinia idzie w świat łatwiej.

    • Skąd wiesz, że banki nie wysyłały. Może bank wysyłał takie upomnienie na adres zagraniczny, czyli w tym przypadki na adres w Anglii. Gdy zauważyli, że zadłużenie było większe, postanowili znaleźć adres do Polski.

     Banki raczej nie nastawiają się w taki sposób, żeby utaić jakieś zadłużenia, oni się będą upominać nawet o złotówkę, jednak chcą mieć dobrą relację z klientem, bo liczą że ten weźmie u nich karte kredytową, że zaciągnie u nich kredyt. Na tym właśnie zarabiają banki, prawda?

 • Takie sytuacje najlepiej rozwiązywać od razu wtedy nie zdarzy nam się zapomnieć, a wiadomo banki muszą jakoś zarabiać – czasami zdarza się wypowiedzenie umowy i trzeba być tego świadomym. Wysłanie listu z wnioskiem o zamknięcie konta wydaje się być rozsądnym działaniem.

 • Mieszkałem w Anglii kiedyś przez 5 lat i w tamtym okresie miałem angielskie konto. Co mogę powiedzieć. Na pewno mają podobne warunki jeśli chodzi o prowadzenie konta bankowego w Anglii do konta bankowego w Polsce.

  Jednak jak chciałem zamknąć konto, to po prostu pojechałem do oddziału i postanowiłem je zamknąć.

  Pani mi wytłumaczyła co mam podpisać i tyle. Moje dane będą przechowywane jeszcze jakiś czas, a później je usuną.

 • A ja mam takie pytanie, korzystając już z tego tematu, może ktoś z Was będzie wiedział. Jak na przykład jadę do Anglii i nie mam konta w banku zagranicznym, to czy istnieje coś takiego jak na przykład konto międzynarodowe, które działałoby zarówno w Anglii, USA i innych państwach w których są placówki tegoż banku? Jest przecież wiele banków, które działają w wielu państwach, dlaczego nie mogą czegoś takiego wprowadzić? A może opłaca się też mieć konto walutowe i po prostu mieć do niego kartę Master Card (działa chyba wszędzie), a następnie przelewać pieniądze w Anglii właśnie na to konto? Jak to jest?

  • Ja Ci na 100% nie powiem, ale chyba nie ma takiej możliwości, bo większość z moich znajomych którzy tam wyjechali do Anglii, zakładają tam konta bankowe.

   Często też pracodawcy wymagają założenia konta w danym banku, ponieważ to się wiąże z możliwością szybkich przelewów na konto (praktycznie w ciągu kilku sekund).

   Dlatego chyba taka forma jak mówisz nie istnieje.

 • Powiem Wam tak – lepiej załatwiać te formalności związane z zamykaniem konta, bo jak się uzbiera nawet mały dług, a później przez to trafi się na międzynarodową listę dłużników, to już pozamiatane i biada takiemu komuś.

  Mówię Wam serio, mój znajomy o 30 funtów, później musiał się tyle uganiać, że szok. Angielski komornik chciał mu wejść na polską pensję, a mają skurczybyki swoje sposoby.

  Wy zapominacie, a funty na niekorzyść się kolekcjonują za posiadanie konta w banku zagranicznym…

 • Zainteresowany bankami

  A teraz pytanie za przysłowiowe milion dolarów. Czy taką czynność można zrobić przez internet lub telefon? Mam na myśli sytuację, gdy chcę zamknąć konto w banku zagranicznym, ale nie am mnie już np. w Anglii. Co w takiej sytuacji warto zrobić? Czy wystarczy na przykład napisanie do nich listu z własnoręcznym podpisem, danymi z dowodu itd? Czy może trzeba się fatygować do najbliższej placówki tegoż banku i dopiero tam zamknąć konto? Bo jeśli tak, to nie będzie mi się za bardzo opłacało jechać do Anglii tylko po to aby zamknąć konto.

 • A dlaczego nie mozna sobie zostawic konta brytyjskiego ? Np. ja mam darmowe, najbardziej proste (classic enhance) i jakos mi nie pobieraja kasy za nie.

  I teraz np chce wrocic do PL, ale nie chce wszystkich oszczednosci z konta wyplacac. Na stronie konta mozna zmienic adres i kraj, wiec nie powinno byc zadnych problemow ? Kasa jakas bedzie stale na koncie, wiec beda sobie mogli nia obracac (przynajmniej nie planuje wydawania calej kasy z tego co zostanie na koncie UK)

 • Lepiej zamknąć konto bo konsekwencje mogą być niefajne jak się okazuje. Trafiłam tu i przyznam szczerze warto tego dopilnować i nie odkładac na kiedyś żeby potem nie załować

 • Cześć
  Mój znajomy nie zamknął konta i wrócił do Polski. Teraz naliczają mu odsetki nazarazie jest toponad 100f ale cały czas dług rośnie. Co jeśli wyślę prośbę o zamknięcie konta? Każą mu to uregulować i wtedy zamkną , odrazu zamkną, czy lepiej najpierw zapłacić to i wysłać prośbę?

 • Cześć
  Mam tem sam problem. Po powrocie do Polski zalogowałam sie do banku nazarazie mam ponad 100f ale cały czas dług rośnie. Co jeśli wyślę prośbę o zamknięcie konta? Każą mu to uregulować i wtedy zamkną , odrazu zamkną, czy lepiej najpierw zapłacić to i wysłać prośbę?

 • Cześć
  Co jeśli wyślę prośbę o zamknięcie konta? Każą mu to uregulować i wtedy zamkną , odrazu zamkną, czy lepiej najpierw zapłacić to i wysłać prośbę?

  • 100f nie jest zle, lepiej splacic i zamknac
   zadzwonic/napisac list,nawet rozlozyc na raty wplacac miesiecznie po 20 funtow,uciesza sie
   ja mam -1200 i zamierzam po prostu pojechac tam i zamknac konto

 • Witam, co jest potrzebne do wybrania pieniędzy z save account w barclays? Pomozcie!!!

 • Mam pytanie czy mogę zamknąć konto w barclays online ? nie mam żadnego minusu dlugu na koncie jest 0f chciałbym się dowiedzieć jak można to zrobić

 • Ja mam w Lloydsbank i nie pobiera mi z konta żadnych pieniędzy, nie używałem 8 miesięcy i było tylko kilka funtów, ile zostawiłem tyle zastałem. Teraz mam 250 funtów żeby było coś jakbym się wybierał i nic nie pobierają 10 miesięcy. Znajomy powiedział że to takie konto że jak mam choćby pensa na nim to nie zamkną a jak będzie 0.00 to po jakimś czasie sami zamkną, to chyba odpowiedź na imigrantów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *