Polecenie zapłaty – na czym dokładnie polega?

 

Usługa bankowa polecenie zapłaty często jest mylona z poleceniem przelewu. Ich zasadnicza różnica polega na innej stronie, która inicjuje transakcję.

Polecenie zapłaty bowiem inicjowane jest przez wierzyciela a nie dłużnika. Na prostym przykładzie wygląda to tak, że jeśli właściciel rachunku bankowego złoży oświadczenie o obciążeniu jego rachunku z tytułu płatności za gaz, to kiedy wierzyciel, czyli przedsiębiorstwo dostarczające gaz wysunie roszczenie, czyli np. wystawi fakturę za gaz, bank automatycznie przeleje dana kwotę na rachunek wierzyciela.

Warunkiem umożliwiającym korzystanie z polecenia zapłaty jest posiadanie przez obie strony, zarówno dłużnika jak i wierzyciela rachunków bankowych w bankach, które zawarły porozumienie o świadczeniu takich usług. Ważne jest, że polecenie zapłaty może zostać odwołane w ciągu 30 dni przez dłużnika jeśli jest on osobą fizyczną oraz w ciągu 5 dni w przypadku firm czy innych podmiotów prawnych.

Ograniczeniem w przypadku polecenia zapłaty jest waluta, bowiem dokonywane jest ono tylko w złotówkach. Innym ograniczeniem są sumy, które dla osób fizycznych sięgają 1000 euro, co jednak nie stanowi zazwyczaj problemu.

Usługa polecenia zapłaty pomaga regulować należności i jest w niektórych przypadkach wygodniejsza niż polecenie przelewu, bo nie dotyczy stałej, zdeklarowanej kwoty, a sumy należności.

4 komentarze

 • Takie polecenie zapłaty, a właściwie polecenie regularnej, stałej zapłaty, powinno być stosowane przez przedsiębiorców w płatnościach do ZUSu. Z nimi nie ma żartów, a za spóźnienia do ZUSu zapłacisz jak za zboże, dlatego nie ma sensu się spóźniać. Ja wiem, że się teraz nigdy nie spóźnię, bo na ZUS mam właśnie taką formę ustawioną. To samo tyczy się na wszystkie abonamenty telefoniczne, internetowe itd.

  • Nie tylko przez przedsiębiorców. Teraz takie polecenie zapłaty ma praktycznie każdy bank stosują je zarówno przedsiębiorcy, jak i klienci indywidualni. Można płacić za wszystko: karnet za siłownię (gdzie mamy regularną wpłatę), możemy płacić za abonamenty telefoniczne, możemy płacić z poleceniem zapłaty za abonament telewizyjny. To jest fajne i wygodne.

   Z jednej strony dajemy dostęp do naszych środków, ale zauważcie ile to oszczędza czasu. Każda płatność ręczna, to kwestia 1 – 5 minut licząc z potwierdzeniem itd., a zatem 10 takich płatności pod koniec miesiąca, to średnio pół godziny. Po co marnować czas?

   • Racja. Jak tak sobie teraz na to patrzę, to jest znacznie więcej możliwości jeśli chodzi o polecenie zapłaty. Mogą z tego skorzystać jak najbardziej osoby prywatne. Jak poszukałem na moim koncie prywatnym, to polecenie zapłaty przelewu jest darmowe. Jednak poczytałem w internecie, że są banki, które mają płatne takie polecenie przelewu, na przykład płatne 1 zł za jeden polecony przelew. Czy w Waszych bankach jest to płatne czy darmowe? W mBanku z tego co widzę, to jest to darmowe, ale w niektórych bankach jest też takie rozwiązanie, że kilka przelewów poleconych (polecenia zapłaty) są darmowe, a następnie reszta płatna.

 • Jeśli chcecie znaleźć dobre konto dla młodej osoby, to polecam tę stronę: http://www.konto-studenckie.pl/ tutaj znajdziecie opisy kont stricte dla studentów, czyli dla młodych ludzi. Fajne jest to, że w opisach sa podawane zarówno koszty prowadzenia tych kont, jak i plusy i minusy.

  Można też założyć konto bezpośrednio przez portal, co daje nam często jakieś zniżki i profity, możemy też wziąć udział w czymś w rodzaju konkursów, na zasadzie: wypłać x transakcji kartą w x dni, a otrzymasz 50 zł na konto. Dlatego warto wpaść i sobie poczytać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *