Co to jest PIN?

 

Wraz z wprowadzeniem maszyn umożliwiających wypłacanie gotówki, czyli bankomatów, banki dbały o to aby osoby postronne nie mogły wypłacać gotówki.

Początkowo zabezpieczenie to polegało na konieczności wykupywania jednorazowych kart do bankomatów, które były wprowadzane do bankomatów jak żetony i już nie wracały ponownie do rąk klientów.

Kiedy wprowadzono nowoczesne technologie i inne metody działania bankomatów pojawiły się karty magnetyczne lub posiadające chip, wprowadzono również do nich kody pin, które były wymagane do korzystania z karty.

Skrót PIN pochodzi od angielskojęzycznego terminu oznaczającego osobisty numer identyfikacyjny. Jest to bardzo dobre zabezpieczenie karty przed wykorzystaniem jej przez osoby niepowołana ponieważ bank podaje go klientowi osobno, nie razem z kartą, i jest on na tyle krótki, że można go bez trudu zapamiętać.

Dowodem na to, że pin jest dobrym zabezpieczeniem jest to, że przez tyle lat nadal funkcjonuje i banki nie wprowadzają innego zabezpieczenia. W przeciwieństwie do kart magnetycznych, które były kopiowane i zastępuje się je kartami z chipem, numer pin wciąż funkcjonuje na całym świecie i ma się dobrze. Zazwyczaj składa się on z czterech cyfr i przypisywany jest do konkretnego rachunku bankowego.

4 komentarze

  • Czyli PIN to będzie Personal Identyfication Number? W sumie… Nigdy się nad tym nie zastanawiałem, a to było takie oczywiste. a tak swoją drogą, co ile zmieniacie PIN? czytałem, że warto zmieniać co miesiąc, ja swojego nie zmieniałem już jakieś 2 lata. Uważacie, że to bezpiecznie? Mi jakoś z tego powodu nic się nigdy nie przytrafiło, ale na tym koncie akurat nie trzymam dużych sum, góra do 1000 zł, więc nawet jakby mi ktoś ukradł środki z konta, to raczej nie zachwieje to moim życiem.

  • Jeśli warto coś dodać do pinu, to o tym, że PIN warto regularnie zmieniać. Ustalcie sobie, że na przykład raz w miesiącu zmieniacie PIN, bo słyszałem, że te 4 cyfrowe zabezpieczenie, wbrew pozorom, można w miarę łatwo złamać.

    Jeszcze jak się ma czterocyfrowy PIN, to haker może to zrobić z programem i odpowiednim czytnikiem, dosłownie w kilka sekund. Dlatego ustalajcie jak najdłuższe PINy. Jak możesz maks 8 znaków, to ustal 8, a jak 6 to ustal 6, bo im więcej kombinacji, tym trudniej taki PIN złamać.

  • Pin jest szczególnie przydatny w opcji aplikacji bankowej na telefony. Wtedy masz zazwyczaj sześciocyfrowy kod, który różni się od hasła do konta. Fajne to jest i wygodne i moim zdaniem bezpieczne. Ogólnie pin, o ile go nikomu nie podajesz, to istnieje mała szansa, żeby go ktoś złamał w łatwy sposób, prawda? Prawdopodobieństwo jest bardzo małe, dla człowieka wręcz niemożliwe.

  • PIN musi być dobry i musi działać dobrze, na co wskazuje jego prawie 40 letnie funkcjonowanie. Pierwsze amerykańskie bankomaty obsługiwane PINem zaczynały się popularyzować w Ameryce w latach 70 tych, o czym można poczytać między innymi tutaj: http://pl.wikipedia.org/wiki/Bankomat.

    A co do samych PINów, to jeśli mogę coś doradzić to starajcie się tworzyć jak najdłuższe kody PIN, nigdy nie zapisujcie ich nigdzie obok karty czy na karcie. Unikajcie też dat urodzenia i jeśli to możliwe, niech będą to tylko przypadkowe, z niczym nie związane liczby. Wtedy karta będzie bezpieczna, bo złamanie pinu to nie taka łatwa sprawa, potrzebny byłby profesjonalny sprzęt elektroniczny i duża ilość czasu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *