Dlaczego koszty przelewów na zagraniczne konta bankowe są tak wysokie?

przelew zagraniczny

1211947_moneyJako obywatele jednoczącej się Europy coraz częściej nie tylko komunikujemy się z mieszkańcami innych państw, ale również współpracujemy z nimi na różnych płaszczyznach. Spotykamy się, odwiedzamy się wzajemnie, dzwonimy do siebie, a niekiedy również przesyłamy sobie pieniądze.

Zazwyczaj są to drobne kwoty, które staramy się uiścić jeszcze przed kolejnym spotkaniem, aby nie narażać znajomego na stratę albo, aby nie zapomnieć o zobowiązaniu. Niestety, w tym samym momencie, w którym decydujemy się na dokonanie transakcji nie pozostaje nam nic innego, jak tylko wypowiedzieć kilka słów powszechnie uważanych za niezbyt stosowne.

 

Przelew dotyczył niewielkiej kwoty, bank potrącił nam jednak jej wielokrotność! Być może to tylko pomyłka… Przecież w bankach też pracują ludzie…

niestety, okazuje się, że o żadnej pomyłce nie ma mowy. Problemem jest SWIFT i trudno nie zgodzić się z tym, że nie jest to problem nowy.

Dlaczego opłaty za przelewy w obcej walucie trafiające na konta w zagranicznych bankach są tak wysokie?

Okazuje się, że winne są przede wszystkim rozwiązania wypracowane przez poszczególne instytucje finansowe.

Z jakimi opłatami musi więc liczyć się klient?

Pierwsza z opłat jest logiczna, skoro bowiem przelewamy pieniądze, rozumiemy, że ich równowartość w złotówkach musi opuścić nasze konto. Na dalszych etapach sytuacja się jednak komplikuje. Przelewając pieniądze korzystamy z systemu SWIFT i jego obsługa również kosztuje. Teoretycznie kwota nie jest duża, bo wynosi 0,5 procent każdego przelewu, banki asekurują się jednak zakładając, że kwota nie może być niższa niż 30 PLN. Dodatkowe opłaty związane są z komunikatem SWIFT i wybraną przez klienta opcją kosztową, bywa zaś i tak, że pewną kwotę pobiera nasz macierzysty bank, który również uważa, że należy mu się wynagrodzenie z tytułu pośrednictwa. W rezultacie, nawet niewielki przelew jest obciążony kosztami, które potrafią kilkukrotnie przewyższyć jego wartość, a my intensywnie zastanawiamy się nad tym, dlaczego wspomnianych pieniędzy nie wysłaliśmy tradycyjną pocztą. Być może dostarczenie ich trwałoby dłużej, my jednak nie musielibyśmy się niepotrzebnie denerwować.

Jak radzić sobie z problemem wysokich kosztów przelewów w walucie obcej?

Przede wszystkim warto pamiętać, że ryzyko płacenia dodatkowych kosztów jest wysokie, jeśli więc nie mamy pewności, jak wspomniany problem rozwiązał nasz macierzysty bank, nie obawiajmy się zadawania pytań. Często wystarczy kontakt z pracownikiem infolinii, aby dowiedzieć się, ile wyniesie nas przelew i zastanowić się nad tym, czy nie poszukać innego sposobu na transfer pieniędzy. Niekiedy dobrym rozwiązaniem wydaje się wybór mniej kosztownego „podsystemu” (w przypadku płatności w euro polecany jest podsystem SEPA), bywa zaś i tak, że jedynie jeden z konkurencyjnych banków może zaproponować nam koszty dodatkowe na przystępnym poziomie. Zawsze warto wiedzieć jak najwięcej, nie inaczej jest więc i wówczas, gdy chcemy wysłać za granicę pieniądze w obcej walucie.

One comment

  • Zainteresowany bankami

    Ej no jest masakra. Bank iBre policzył mi ostatnio Euro po kursie 4,07 to trochę skandal. Żałuję, że nie skorzystałem z jakiś kantorów internetowych, które naliczają tylko prowizje. Z 500 euro straciłem ponad 60 zł, więc średnio mi się to opłacało. Tak się właśnie zastanawiałem skąd tak wysokie koszty przelewów zagranicznych, no to teraz mi się trochę wyjaśniło w tym temacie. Co jeszcze warto dodać, to może to, że lepiej mieć już konta walutowe, jeśli chcemy często przelewać pieniądze. To może wtedy wyjdziemy na plus.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *