Konto dla studenta

studenckiePosiadanie konta bankowego jest obecnie nie tyle specjalnym udogodnieniem, co w zasadzie koniecznością, także w przypadku studentów. Dzisiejsi studenci, a nawet uczniowie szkół średnich, są coraz bardziej samodzielni w kwestii finansów i dla wielu z nich konto osobiste jest niezbędnym, a zarazem praktycznym rozwiązaniem. Tymczasem mimo iż liczne banki oferują specjalne konta dla młodych ludzi kusząc atrakcyjnymi warunkami, to jednak kont studenckich z prawdziwego zdarzenia nie jest zbyt wiele.

Na co powinien zwrócić uwagę student wybierając konto w banku?

Istnieje kilka podstawowych przesłanek, które powinny dominować w ofercie kont dla studentów. Przede wszystkim niskie koszty prowadzenia rachunku i transakcji finansowych, jako że uczniowska czy studencka kieszeń nie jest na ogół zbyt bogata, dalej łatwy dostęp do rachunku umożliwiający swobodę dysponowania pieniędzmi, zarówno w kraju, jak i za granicą, bankowość internetowa i mobilna, wreszcie brak obowiązku dokonywania stałych wpłat bądź w określonej kwocie minimalnej.

W zasadzie banki oferujące konto dla studenta spełniają powyższe przesłanki, jednak poszczególne propozycje mogą się istotnie różnić w zakresie szczegółowych rozwiązań.

Wszystko zależy zatem od indywidualnych potrzeb i oczekiwań klienta. W pierwszym rzędzie należałoby odpowiedzieć sobie na pytanie, czy z konkretną instytucją finansową chcemy współpracować dłużej, czy tylko otwieramy rachunek na okres studiów. W większości banków bowiem preferencyjne warunki w postaci braku opłat za prowadzenie, kartę czy przelewy mają charakter krótkoterminowy, do ukończenia studiów lub określonego wieku, po czym konto dla studenta przekształca się w standardowy rachunek dla dorosłych.

Wybierając konto w banku dla studenta, zastanówmy się z jakich usług będziemy korzystać najczęściej

Dalej warto zastanowić się, co będzie dla nas najważniejsze i jakiego rodzaju transakcji będziemy dokonywać najczęściej?

Opłaty dotyczące karty płatniczej, wypłaty gotówki, przelewów krajowych i zagranicznych, zniżki i rabaty czy usługi dodatkowe, mogą być w poszczególnych bankach bardzo różne.

Istotna będzie również kwestia, jak często i w jaki sposób będziemy z konta korzystać oraz ewentualna opcja skorzystania z kredytu studenckiego, oferowanego posiadaczom rachunków osobistych przez niektóre banki.

Mobilne konto dla studenta

Ważną dla większości młodych ludzi sprawą są wszelkie dodatkowe usługi łączące się z systemem bankowości internetowej i mobilnej. W tym zakresie mamy do wyboru bardzo wiele rozwiązań w postaci specjalnych aplikacji umożliwiających płatności przy użyciu telefonu lub tabletu, karty płatnicze gwarantujące określone zniżki i rabaty lub opcję cashback, innowacyjne przelewy przez Facebooka, narzędzia do zarządzania finansami osobistymi. Nie bez znaczenia jest także ułatwiony dostęp do innych produktów finansowych danego banku, takich jak konto oszczędnościowe, wspomniany kredyt studencki czy linia kredytowa. Wszystkie te czynniki warto wziąć pod uwagę przy wyborze konta dla studenta zwłaszcza wtedy, kiedy planujemy dłuższą przygodę z wybraną instytucją bankową.

Opinie o kontach studenckich

Szukającym aktualnego zestawienia najlepszych kont bankowych dla studentów, polecam ten ranking kont studenckich.

Chętnie także poznam w komentarzach Wasze opinie o ofertach kont dla studentów największych polskich banków (pko, getin, pekao, millenium). Jakie jest najlepsze konto dla studenta i dlaczego?

Ocena internautów
Dziękujemy za Twoją ocenę.

12 komentarzy

 • A jak myślicie, czy te płatności przez Facebooka się przyjmą czy nie? A jeśli tak, to za ile? Kilka banków oferuje już taką opcję z tymi płatnościami bankowymi przez Facebooka, wiem że tam niskie kwoty można przelewać, chyba do 50 zł. To nie są duże płatności, ale za jakieś drobne rzeczy można płacić i to wydaje się fajne, tylko boję się, że to się nie rozpowszechni, bo trzeba zatwierdzać jakieś aplikacje, coś tam włączać, uruchamiać i ludzie będą się tego po pierwsze bali, a po drugie im się nie będzie chciało.

 • Pamiętajcie, że jak zakładacie konto studenckie, to trzeba zwrócić uwagę na to czy ono stale będzie na takich warunkach, czy na przykład po ukończeniu 26 roku życia warunki się zmieniają – czytaj pogarszają? Dla przykładu BZ WBK ma w miarę dobrą ofertę dla młodych ludzi, jednak tylko do 26 roku życia, później pojawiają się jakieś moim zdaniem zbędne opłaty, których na innych bankach nie ma niezależnie od wieku. Z mojej strony mogę szczerze polecić mBank, bo to na pewno dobra instytucja.

 • Każde konto studenckie jest maksymalnie do 26 roku życia. Po tym czasie warunki się zmieniają, bo zmienia się rodzaj konta jakie się posiada. Według mnie jedną z najlepszych ofert ma bank Millenium. Opłaty minimalne, tyle co za wypłaty z bankomatów obcych. Siostra ma tu konto i szczerze je sobie chwali.

 • Też dorzucę swoje 3 grosze. Ja sam mam konto studenckie w mBanku. Nie jest to typowe konto dla studentów. Powiedziałbym, że jest to konto ogólne, ale jak najbardziej nadaje się do warunków studenckich. Przez dwa lata na studiach nie zapłaciłem za to konto ani złotówki, dlatego moim zdaniem się opłaca.

  Co mogę więcej powiedzieć, nie ma żadnych restrykcyjnych warunków w kwestii prowadzenia tego konta. Możemy sobie z całą pewnością pozwolić na nie, mając nawet bardzo niskie dochody.

 • Które konto ma teraz cashback? Czy jest w ogóle jakikolwiek bank, który by oferował teraz cashback? Nie sądzę. Jeśli znajdziecie jakis bank, który wprowadza cashback, to miejscie tego świadomość, że albo upadnie (tak jak Alior Sync), albo zniesie ten cały zwrot kilku procent za płatność kartą czy za płatność przez internet, szybciej niż by wam się wydawało.

  Przy takich warunkach jakie panują teraz w bankowości, cash back się zwyczajnie nie opłaca. Jest jeszcze trzecia opcja – cash back zostanie, ale bank policzy sobie za inne usługi, na przykład płatne bankomaty, albo coś tam innego. Naprawdę nie ma nic za darmo :p

  • Jak jest jakieś konto bankowe, które oferowałoby cashback, to na pewno przytną na innej usłudze, na przykład płatnej karcie, albo coś w tym stylu. Poza tym, będą limity, na przykład będzie do kwoty 100 zł, albo 1000 zł. W cash back bym się jakoś specjalnie nie bawił, to fajne jako dodatek, ale taki na który w ogóle nie powinno się zwracać uwagi przy wybieraniu konta dla studenta. Dzisiaj jest cashack, a jutro go nie ma, a pozostają jakieś opłaty i obciążenia.

 • Ja myślałem o koncie w T-Mobile, bo to było coś nowego, tym bardziej, że przejęli je po koncie Alior Sync, które wtedy wydawało się naprawdę ciekawe. Słyszałem tylko historię w internecie, że gość próbował zdeponować 3000 zł we wpłatomacie i coś poszło nie tak, że kasę wciągnęło, ale nie dostał zwrotu.

  Od tego czasu wpłacam małe kwoty do wpłatomatu a z wielkimi idę do oddziału. Nie wiem nawet czy to prawda, ale bank nie chce pomagać, tylko chłop się buja już kilka miesięcy po sądach, ale sprawy umarzane są. No to trochę nie fajna perspektywa jeżeli to faktycznie byłaby prawda.

 • z kont studenckich najbardziej podobało mi się w getinie, mają mega kolorowe i śmieszne karty do bankomatu, których nie widziałam nigdzie indziej plus wszystko za darmo. także same plusy 🙂

 • A ma ktoś w rajfajzenie? Z tego co sie orientuję, nie mają typowo studenckiego konta, ale ponoć mają całkiem niezłe warunki. Ktoś coś? 🙂

 • też mam getin 😉 zniżki do cinema city, obsługa konta za free, i jeszcze mi się dokładają do stypendium. niezła opcja jak na studencką kieszeń.

 • Konta dla studentów to w większości banków są korzystne bo w zasadzie są bezpłatne. Banki pobierają jakąś drobną opłatę.

 • Ja przed początkiem studiów załozyłem konto maksymalne w bgż i 18 listopada dostanę już swój pierwsyz karnet do oksystem za darmo z okazji promocji w bgż 😀

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *