Konto bankowe w Anglii krok po kroku

konto w AngliiPrzeciętny klient, aby starać się o założenie konta w jednym z brytyjskich banków, musi przebywać na Wyspach. Dotyczy to również obywateli krajów UE. Podobnie jak w przypadku polskich banków – żeby założyć rachunek osobisty, klient musi udokumentować swoją tożsamość i adres zamieszkania. Musi w tym celu przedstawić bankowi przynajmniej dwa dokumenty.

Zakładamy konto krok po kroku

Na szczęście wiele instytucji na stronach internetowych publikuje szczegółową listę dokumentów, które mogą być użyte przy zakładaniu konta. Najczęściej do potwierdzenia tożsamości banki wymagają paszportu (części banków wystarczy nawet kartę płatniczą ze zdjęciem, wydaną przez bank z jednego z unijnych krajów). Do potwierdzenia adresu zamieszkania służyć może m.in.: rachunek za wodę, prąd, gaz lub telefon stacjonarny (utility bill). Trzeba jednak pamiętać, że banki nie akceptują do celów weryfikacji rachunków za telefony komórkowe, TV satelitarną itp. Dokumentem poświadczającym adres może być też dowód odprowadzenia podatku lokalnego, brytyjskie prawo jazdy ze zdjęciem, wyciąg z rachunku innego banku lub towarzystwa budowlanego, polisa ubezpieczenia komunikacyjnego, umowa najmu nieruchomości. Dokumenty powinny być aktualne i wystawione na nazwisko osoby starającej się o otwarcie rachunku.

To jednak oznacza, że wielu Polaków może mieć problem z udokumentowaniem adresu zamieszkania – osoby te często wynajmują wspólnie mieszkania, lub wynajmują pokoje (również bez formalnej umowy). Niektóre banki akceptują zaświadczenie (list) od pracodawcy lub ze szkoły językowej. Inne jednak nie idą na rękę potencjalnym klientom.
Brytyjski rynek usług bankowych oferuje wiele możliwości. Oprócz dużych, tradycyjnych banków działają na nim także banki internetowe. Usługi bankowe oferują też sieci handlowe (m.in. Tesco Financial Services) oraz towarzystwa budowlane i innego typu dostawcy usług finansowych.
Produkty, z których klienci korzystają najczęściej to:

 • current account, czyli odpowiednik standardowego ROR,
 • basic account – rachunek osobisty dla osób pobierających emeryturę, rentę lub dla których jedynym źródłem utrzymania są zasiłki,
 • student account – rachunek dla studentów.

Oprócz tego banki mają w ofercie konta dla niepełnoletnich i konta z szeroką ofertą dla osób o ponadprzeciętnych dochodach.

 

Warto również mieć świadomość, że również brytyjskie banki kuszą klientów różnego rodzaju promocjami. Klient korzystający z „Moneyback Current Account” banku Halifax dostanie 1 proc. wydatków dokonanych kartą debetową (ale pod warunkiem, że miesięczna suma transakcji przekroczy 1000 funtów).

 

O czym Polak, zakładając konto w Wielkiej Brytanii (Anglii) powinien pamiętać?

Występują bowiem podobieństwa w usługach bankowych, ale są też istotne różnice.

Karty płatnicze mogą mieć znak krajowego systemu płatniczego i systemu międzynarodowego (jednocześnie). Brytyjskie banki gromadnie odchodzą od kart mikroprocesorowych (duża liczba fałszerstw) i przechodzą na karty chipowe.

Za wypłatę pieniędzy z bankomatu banki nie pobierają prowizji, ale duża część bankomatów (około jednej trzeciej) należy do operatorów, którzy pobierają za wypłaty opłaty – zawsze na ekranie pojawia się przed dokonaniem transakcji odpowiedni komunikat.

Niemal nieznanym produktem bankowym są w Polsce czeki. Tymczasem na Wyspach w Anglii jest to popularny sposób dokonywania wypłat. Pracodawcy często dają pracownikom czeki z wypłatą tygodniówki. Warto pamiętać, że gdy chcemy by pieniądze znalazły się na koncie, trzeba czek złożyć w banku (lub w bankomacie) jako depozyt – i czekać kilka dni. Jeśli natomiast sami płacimy czekiem, pamiętajmy że bank za rozliczenie transakcji czekowej, na którą nie ma środków na koncie może pobrać dodatkową, niezależną od wyższego oprocentowania, opłatę.

Większość banków w Anglii oferuje klientom niewielką (do 100 funtów) kwotę nieoprocentowanego salda debetowego. Klient może korzystać również z wyższego, uzgodnionego z bankiem debetu, który jest odpowiednio oprocentowany. Jednak przekroczenie stanu rachunku bez umowy z bankiem słono kosztuje: oprócz dużo wyższego oprocentowania, również klient musi się liczyć z dodatkową opłatą.

Bankowość internetowa i telefoniczna to w Wielkiej Brytanii standard – i nikt kto korzystał w Polsce aktywnie z konta przez Internet nie powinien mieć problemów w brytyjskich bankach.

Jak więc wybrać właściwe dla siebie konto?

Na pewno nie kierując się promocjami. Warto sobie odpowiedzieć, czy zależy nam na pomnażaniu pieniędzy, które będziemy trzymać na koncie – oprocentowanie środków może wynieść bowiem 0 proc., jak w Polsce, może też być dużo wyższe – nawet 5 proc. Jeśli jednak wiemy, że na rachunku będziemy mieć niewiele gotówki, a nawet będziemy chcieli korzystać z debetu, warto poszukać banku, który oferuje najniższe oprocentowanie.

 

Aktualne oferty banków można znaleźć w internetowych porównywarkach, np. http://www.moneysupermarket.com/currentaccounts/

31 komentarzy

 • Planuję przeprowadzenie się na stałe do UK, bo to co tam oferują, jest znacznie lepsze od tego co mamy tutaj my. Sama kwota wolna od podatku, to jakieś 50 000 zł, a u nas ledwo 3 tysiące złotych, to jest śmiech. Ludzie, którzy tam wyjeżdżają, nareszcie mówią, że oddychają. A z tymi current account, czyli angielskim odpowiednikiem konta osobistego, to nie jest tak, że są jakieś konta na unię europejską przeznaczone dla imigrantów (między innymi?) Coś mi się obiło o uszy, że w angielskich bankach, mają taką ofertę, ale ona ma dużo ograniczeń, można wpłacać i wypłacać kwoty z pewnymi ograniczeniami.

 • Podoba mi się to, że w angielskich bankach mamy to saldo do 100 funtów, które jest nieoprocentowanie. W bardzo małej ilości polskich banków to występuje, a przecież była by to super sprawa, prawda?

  Te 100 zł czy nawet 50 zł rezerwowego salda na koncie, na pewno by zachęcała. Angielskie banki moim zdaniem wyprzedzają nas w wielu kwestiach, no ale cóż, gospodarkę też mają lepiej rozwiniętą, a jakie banki, taka gospodarka – często to się tak przekłada.

  • Na szczęście wchodzi to coraz częściej w polskich bankach. Dają nam takie rozwiązanie, że mamy na przykład do 100 zł debet i on jest darmowy przez 2 tygodnie. Jeśli w tym czasie spłacimy nasz debet, to nie zostaną naliczone żadne odsetki.

   Natomiast jeśli się spóźnimy, to za każdy dzień jakieś tam drobne procenty będą naliczane.

   Myślę, że takie rozwiązanie w polskich bankach może być bardzo dobre i klienci wielu banków na pewno by to docenili. Tak więc jeśli jakiś manager sprzedaży nas czyta, to wiecie – wprowadzać takie rzeczy.

 • Wspaniale przygotowany artykuł, mam wielu znajomych którzy mieszkają w Wielkiej Brytanii, albo planują się tam przenieść. Nigdy się nie zastanawiałam nad kwestią założenia tam konta w banku, a jak widać nie jest to tak całkiem proste. Fajnie jest więc mieć taką ściągę, na pewno podzielę się ze znajomymi tymi informacjami.

 • Bankowość internetowa w UK to standard ? W porównaniu do funkcjonalności jaką oferuje większość banków w Polsce , szczególnie MBank to jest żart. Bankowość internetowa ogranicza się do podania salda, przelew ale już nie direct debit co jest koniecznością w UK, historia rachunku jest mocno ograniczona , a potwierdzenia przelewów to dramat. To jest poziom jaki był w Polsce około roku 2000.

 • Byłem dziś w Lloyds i mają tam listę ok. 30 krajów których obywatele nie muszą przedstawiać proof of address – i na tej liście jest Polska!
  Jedyne co pokazałem przy zakładaniu konta to dowód osobisty.
  Wcześniej w 5 innych bankach odprawili mnie z kwitkiem…

  • a ja wlasnie bylem w lloyds w londynie kolo tottenham cr road i odprawili mnie z kwitkiem bo chcieli potw adresu z 3 mcy wiec nie gadaj glupot

   • W tym roku weszło takie orawo by pokazać potwierdzenie adresu, kolega w ubiegłym roku (grudzień) zalapal sie i nie musial nic pokazywać tylko dowód

 • A mąż był wczoraj w banku w Anglii i chcieli NIN do założenia konta? Czy coś sie pozmieniało?

 • a odemnie chca NIN do tego potwierdzenie dodatkowe zamieszkania czyli pay stip a ja nie mam bo nie moge dostac pracy i wypłaty bez konta. koło sie zamyka.

 • Kaya_76, Kornel – w jakim banku byliście? Próbowaliście Lloyds Bank?
  Ja byłem w oddziale na 88 Tottenham Court Rd, W1T 4TH i bez problemu, na sam polski dowód.

  • Witam
   Kamil ,powiedz proszę , czy muszę mieć stały adres w UK aby otworzyć konto.? Planuję najpierw przyjechać na 1-2 dni .Czy wystarczy polski paszport i dowód osobisty czy też jeszcze inne dokumenty ? Czy w tym oddziale Lloyds zrobię to od ręki ?
   Pozdrawiam
   Andrzej

   • Regulamin wewnętrzny Lloyds zawiera tabelkę, która mówi, że obywatel Polski przedstawia tylko dowód osobisty lub paszport i to wystarczy do założenia konta.
    Pracownik banku zapyta również o twój adres zamieszkania, ale nie będzie wymagał na to żadnych papierów.
    Konto zakładają od ręki, ale karta i kody przyjdą dopiero po 1-2 tygodniach na adres który podasz (i raczej powinien to być adres w UK).

 • zastanawiam się nad wyborem konta w UK, znalazłam kilka informacji na tej stronie, no ale chciałabym jeszcze kilka opinii tych którzy niedawno założyli konto, co, jak, gdzie? za miesiąc wybieram się do UK i chciałabym byc przygotowana!

 • Jak to jest z tym wyrobieniem konta? Planuje przenieść się za miesiąc do uk, podobnie jak Klaudia i właśnie obawiam się o to, że będę czekać wiele tygodni za nr NIN i umówieniem się na spotkanie w celu jego wyrobienia, a bez tego nie da rady wyrobić sobie konta w banku… No i co z tymi rachunkami, faktycznie nie wystarczy dla banku list z NIN jako potwierdzenie? Rachunki za prąd są z tego co wiem czasem raz na pół roku, poza tym mam szansę na wynajem tylko pokoju/mieszkania prywatnie więc rachunki nie przyjdą do mnie zbyt szybko. Ktoś wie jak wybrnąć z tego problemu? Faktycznie w Loyds dają konto bez niczego? Pracy bez nr konta nie znajdę….

  • Nat miałem ten sam problem nie miałem potwierdzenia adresu ani zadnych rachunkow poniewaz wynajmowałem pokoj, ale poszedlem do lloydsa i od reki gosciu mi wyrobil Przez internet jest zablokowane robienie kont

  • Nat, i jak udalo sie?
   Czyli planujesz zrobic to tak ze najpierw NIN, a pozniej otwarcie bank account?
   Ile czekalas na spotkanie w zwiazku z NIN? i czy bez proof of address Ci go wydali?
   Plis daj znac, tez planuje sie za miesiac przeprowadzic do Londynu

 • Hej. A jakie państwa widnieją na tej liście? Chodzi mi konkretnie czy Litwa na niej jest umieszczona?

 • zamierzam wyjechać do UK na kilka miesięcy. Nie wiem jeszcze w jaki sposób przyszły pracodowca będzie wypłacał mi wynagrodzenie (czek, gotówka, przelew na konto). Chcę tam założyć konto z którego będę mógł swobodnie (njalpeiej bezpłatnie) przelewać pieniądze na konto rodziny w Polsce. Jaki bank (rozwiązanie) możecie polecić?

 • Bylam w Lloyds mialam potwiedzenie zamieszkania a tu lipa powiedzieli mi ze musze miec cos wiecej jak to rozwiazac ? Pomozcie

 • Witam znajomi próbowali otworzyć konta w lloyd’s bank . Odmówili im powodem była słaba znajomość języka mimo to że była z nimi osoba tłumacząca czy bank miał takie prawo

 • Kamil mam pytanie w którym banku w Anglii najłatwiej zakłada się konto przez telefon i czy da się tak z Polski założyć tam w Anglii konto bankowe proszę byś opisał mi to dokładnie

 • Hej. Ja do UK przyjechałam 9 stycznia i tego samego dnia umówiłam się na NIN. Datę rozmowy wyznaczyli mi na 10 stycznia!!! A 20 otrzymałam numer. Dodam, że to Londyn. Konto chciałam założyć w Metro Bank, tak przy okazji, bo była niedziela i ten bank był czynny ale odmówili na sam NIN dowód i polskie prawko. Miałam jeszcze potwierdzenie z NHS z nadanym numerem i moim adresem ale nie przeszło, może to i dobrze;) Przeczytałam artykuł lecę do Lloydsa.

 • Na prawo jazdy otworze konto?

 • witam czy w tym roku jak chce zalozyc konto w banku LLoyds to musze pokazac jakies rachunki ze oplacam typu electrical bills e.t.c? prosze o pomoc

 • Za dwa dni jade do Liverpool, chce założyć konto etc. Proszę o podpowiedz, gdzie i jak zrobić najprościej i najsprawniej. Pozdrawiam i dziękuje .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *