Gdzie po konto dla babci i dziadka?

kontoCzym różni się konto przeznaczone dla seniorów od tego, które może założyć sobie osoba do 30 roku życia? Różni się i to znacząco. Bank świadomie prowadza segmentację wiekową klientów. Wynika to nie tylko z polityki marketingowej banku, ale również z czysto logicznych pobudek.

Osobie w wieku seniora na nic się zdadzą bajery mobilnej bankowości czy darmowe przelewy do ZUS przez internet. Oczywiście nie chcemy uogólniać i nikogo obrażać, ale większość osób starszych nie para się bankowością internetową czy mobilną. Ot preferują wizyty w placówce oraz osobisty kontakt ze służbą obsługi klienta banku. Sprawdźmy co do zaoferowania mają banki dla osób w przedziale wiekowym 60+.

Aby porównać dostępne na rynku konta dla babci i dziadka, stworzymy profil własnego kandydata, wobec którego postaramy się wyłonić najlepsze dlań konto osobiste. Bohaterem naszego artykułu będzie Babcia Basia, emerytowana pielęgniarka, wiek 63 lat. Wysokość emerytury Babci Basi wynosi aktualnie 1700 zł netto. Bohaterka preferuje kontakt telefoniczny lub osobisty w oddziale banku, gdy ma dokonać płatności lub wypłaty gotówki z konta. Poszukujemy więc takiego banku, który będzie miał stosunkowo tanią obsługę telefoniczną i/lub w oddziale. Pani Basia, dla której szukamy optymalnego konta osobistego, wybierze to, które okaże się najtańsze i najbardziej przyjazne dla użytkownika.

Na rodzimym rynku udało nam się znaleźć jedynie 6 banków, które oferują konta stricte dla seniorów i na nich się tez skupimy. Wszelkie parametry kont zebraliśmy w jedną tabelę.

Podstawowe parametry kont osobistych dla seniorów

Nazwa Banku

Nazwa Produktu

Oprocentowanie salda rachunku

Opłata za prowadzenie

Opłata za kartę debetowa

Przelew zewnętrzny w oddziale banku

Przelew zewnętrzny telefoniczny

Przelew zewnętrzny internetowy

Wypłata z obcego bankomatu

Dodatkowe funkcje

PKO BP

PKO Konto Pogodne

0,01 %

5,90 zł

4,50 zł

5,00 zł

3,00 zł

0,00 zł

0,00 zł

darmowa usługa cash-back, darmowy pakiet pomocy medycznej i domowej, program rabatowy w aptekach sieci Dbam o Zdrowie

BGŻ

PLAN SENIOR

0,00 %

5,00 zł

3,00 zł

2,00 zł2,00 zł1,00 zł2,50%, min. 5,00 złpremia w wysokości 1% kwot wydanych kartą debetową w aptekach i sklepach z żywnością (max. 500 zł rocznie)

Bank Polskiej Spółdzielczości

POL Konto Senior

0,10 %

6,00 zł

0,50 zł

4,00 zł

brak usługi

1,00 zł

4,00 zł

assistance

Bank Pocztowy

Pocztowe Konto Nestor

0,00 %

0,00 zł

4,00 zł

0,00 zł

4,00 zł

0,00 zł

0,00 zł 4,00 zł

(dwie wypłaty w miesiącu są darmowe)

darmowa usługa dostarczania pieniędzy z konta przez listonosza

Deutsche Bank

Db Koneser

2,00 %

3,00 zł

5,00 zł

0,00 zł

0,00 zł

0,00 zł

0,00 zł

darmowy assistance medyczny i domowy

BZ WBK

Konto Aktywni 50 +

0,00 zł

3,00 zł

3,00 zł

5,00 zł

0,00 zł

0,50 zł

0,00 zł

darmowe ubezpieczenie obejmujące 24h pomoc medyczną w nagłych przypadkach,

kijki Nordic Walki w prezencie

Źródło: Opracowanie własne na podstawie stron internetowych wyżej wymienionych banków, stan aktualny na 06.11.2011 r.

Bank PKO BP raczej nie rozpieszczałby babci ani dziadka niskimi kosztami prowadzenia. Duży plus za wszystkie darmowe bankomaty w Polsce oraz pakiet dodatkowych usług. Niestety konto jest drogie, samo posiadanie konta kosztowałby panią basie bagatela 10,40 zł.

Bank BGŻ posiada miesięczną opłatę za prowadzenie konta w wysokości 5 zł, opłatę można obniżyć do 2,50 zł, jeśli na konto wpływa miesięcznie kwota powyżej 1000 zł lub do 0 zł, jeśli na koncie co miesiąc znajdzie się minimum 2000 zł. Użytkowanie karty debetowej wynosi 3 zł. Z opłaty zwolnienie zostaną klienci, którzy dokonają płatności przy użyciu karty na kwotę co najmniej 300 zł w ciągu miesiąca. Wypłaty z obcych bankomatów, czyli nie należące do banku BGŻ oraz sieci Euronet mogą być darmowe, przy czym należy skorzystać z dodatkowej usługi, która de facto kosztuje 2,00 zł.

Bank Polskiej Spółdzielczości ma stosunkowo niskie opłaty, zwłaszcza za użytkowanie karty debetowej, która wynosi jedynie 0,50 zł miesięcznie. Liczba bezpłatnych bankomatów wynosi ponad 4000, przy czym musimy zaznaczyć, iż mimo szczerych chęci nie mogliśmy znaleźć informacji na stronie banku jaka sieć bankomatów jest darmowa.

Bank Pocztowy prezentuje całkiem ciekawą ofertę. Gdyby nie miesięczny limit bezpłatnych wypłat z bankomatu oraz opłaty za kartę w wysokości 4 zł, uznalibyśmy konto Pocztowe Nestor za najlepszą ofertę na rynku. Pani Basia bardzo pozytywnie odniosła się do usługi dostarczania gotówki przez listonosza do domu, która jest darmowa. Z drugiej strony renty i emerytury też przynosi do domu listonosz, więc po głębszym zastanowieniu może się okazać, iż konto nie jest wcale potrzebne Pani Basi. Na całe szczęście nasza bohaterka nie jest przekonana o słuszności trzymania pieniędzy w domu w szufladzie, zwłaszcza jeśli tyle się słyszy o włamywaczach.

Deutsche Bank, w końcu na twarzy Pani Basi zagościł uśmiech. Miesięczna opłata za prowadzenie konta wynosi jedynie 3 zł. Opłata za kartę 5 zł, przy czym bank zwalnia z opłaty jeśli dokona się minimum jednej transakcji w miesiącu przy użyciu karty. Wystarczy zatem, że Pani Basia zapłaci kartą w markecie lub aptece i bank nie obciąży jej opłatą 5 zł. Ponadto wszystkie bankomaty w kraju są darmowe.

Czas na ostatnie konto w Banku Zachodnim WBK o marketingowej nazwie Konto Aktywni 50 +. Konto do najtańszych z całą pewnością nie należy. Opłata za prowadzenie konta wynosi 3 zł. Z opłaty zwolnione są osoby, na rachunek których miesięcznie wpływa co najmniej 1000 zł. Opłata za użytkowanie karty wynosi 3 zł miesięcznie. Można ją obniżyć do 1 zł, jeśli w miesiącu wykonamy przynajmniej jedna transakcję przy użyciu karty. Stosunkowo drogie są przelewy dokonywane w palcówce banku.

Po przyjrzeniu się ofercie kont oferowanych przez banki podjęła decyzję o założeniu konta w Deutsche Banku lub Banku Pocztowym. Stwierdziła, iż są one najlepiej dopasowane do potrzeb babci czy też dziadka. Zapytana, na które zdecyduje się konkretnie, odpowiedziała, że zależy do którego będzie miała bliżej. Wam drodzy czytelnicy radzimy wybrać takie konto, które będzie spełniać wasze potrzeby.

11 komentarzy

 • Ja pomagałąm mojej babci założyć konto bankowe właśnie w PKO BP. Uważam, że PKO mają dobrą ofertę jeśli chodzi o konto dla seniora. Z jednej strony jest tak, że konto kosztuje 10 zł (z groszami) za prowadzenie, ale poza tym jest wszytko darmowe, wszystkie darmowe bankomaty w Polsce. Babcia jedzie do miasta i wypłaca sobie pieniądze kiedy chce i gdzie chce.
  Ewentualnie można założyć też konto w mBanku i wykupić taką opcję żeby bankomaty były darmowe. Ona kosztuje 5 zł i wtedy wszystkie bankomaty w mbanku i w innych bankach kosztują 0 zł

  • Jeśli mogę coś dodać, to z tego co udaje nam się nam zauważyć, to banki w ostatnim czasie nastawiają się coraz częściej na starszych klientów, ponieważ jak wynika z ostatnich badań, ci bardzo chętnie zaciągają kredyty gotówkowe. To nie są może wielotysięczne kredyty hipoteczne, ale mimo to, jest to spory kawałek ciastka w usługach bankowych i nie warto z niego rezygnować. To też zakładanie kont staje się bardziej intuicyjne i uproszczone. Jestem pewien, że babcia z pomocą konsultanta bankowego poradziła by sobie doskonale 🙂 Mimo to, brawa za pomoc.

 • Moja babcia ma konto w Banku Pocztowym. Moim zdaniem oni się jak najbardziej nastawiają na emerytów i ludzi starszych. Plusy tego konta pocztowego są takie, że konto jest z pewnością “blisko”. Poczty są w małych miejscowościach, a nawet na wioskach, wszędzie tam, gdzie placówek mBanków czy innych banków komercyjnych nie ma. A ludzie starsi chcą mieć wszystko pod ręką, dlatego właśnie to jest dużym plusem Banku Pocztowego. Konkurencją dla nich są jedynie Banki Spółdzielcze, a koszty prowadzenia kont w Banku Pocztowym czy Spółdzielczym, są raczej podobne.

 • Teraz założenie konta dla seniora jest naprawdę bardzo proste i intuicyjne. Banki chcą edukować seniorów i upraszczać wszystkie te procedury do minimum. Dlaczego? otóż wyedukowany klient dla banku, to cud.

  Taki klient chętniej weźmie kredyt, chętniej sięgnie po kartę kredytową (a jeśli umie nia rozsądnie zarządzać, to dodatkowo szybko ją spłaci).
  Stąd coraz więcej tych kont bankowych, ma coraz prostszą obsługę, duże widoczne litery, kafelki, uproszczone procedury logowania na konto bankowe. Same plusy:)

 • Wydaje mi się że najbardziej popularny w tej kwestii, jest Bank Pocztowy. Znam wiele starszych osób, które właśnie ten bank wybrało, bo ma on minimum formalności i praktycznie każdy ma do niego łatwy dostęp. Opłaty za konto w Banku Pocztowym są minimalne jak widać z tabelki i nie ma się co dziwić, że tyle osób się na nie decyduje.

  • Bank Pocztowy dla seniorów jest atrakcyjny głównie ze względu na przyzwyczajenia, lokalizacje itd. Osoby starsze jest ciężko przekonać do tego, żeby swoje pieniądze wpłacili gdzieś, gdzie istnieją w wersji elektronicznej. Dla kogoś kto całe życie płacił bilonem, nie jest do pojęcia to całe płacenie elektroniczne. Ludzie się gubią, bo nie znają się na technologiach, wielu z tych starszych osób nie korzysta w ogóle z komputera czy internetu. Niektórych to raczej nie interesuje, a inni wręcz się boją. A na Pocztę chodzili całe życie, więc oni sobie wyobrażają, że jak wpłacą tam pieniądze, to może ta poczta gdzieś je przechowuje? 🙂 Wesołe to, ale taka jest prawda moi drodzy. Jednak poczta rulez w kontach dla seniorów.

 • A ja konto dla babci zakładałem ostatnio przez internet w Aliorze. Nie wiem czemu akurat tamten ban wybrałem. Może polecili mi go gdzieś w reklamie i uległem.

  Ogólnie Alior Bank ma fajne zasady i babcia sobie tam przelewy za światło i za telefon robi (bo z tego co wiem, to w Alior Bank można takie przelewy zrobić za darmo).

  Warunki mają niezłe, teraz nauczę jeszcze babcię korzystać z karty płatniczej, do 50 zł w markecie będzie akurat mogła robić zbliżeniowo, nawet pinu nie będzie musiała pamiętać.

 • Czemu od razu po konto dla osoby starszej do Banku Pocztowego. Przecież teraz coraz więcej banków ma konta tak proste, że one są logiczne i łatwe do ogarnięcia nawet dla seniorów. Poza tym uczcie swoich dziadków i babcie obsługi komputera, niech ci ludzie się nie wykluczają społecznie.

  Co w tym komputerze takiego strasznego, że pewna grupa ludzi się zatrzymała i nie idzie dalej w tym kierunku? Naprawdę tego nie rozumiem. Przecież elektronika nie gryzie. A moja babcia ma na przykład konto w mBanku i sobie je bardzo chwali.

 • Jeśli ja mogę polecić jakieś konto dla babci i dla dziadka, to z całą pewnością polecę te trzy konta.

  Po pierwsze mBank, bo jest bardzo tani a może być darmowy nawet przy najniższej emeryturze, jest wygodny i prosty w prowadzeniu. Nie trzeba nic robić na komputerze, ale oczywiście można.

  Po drugie poleciłbym Bank Pocztowy, ale o jego zaletach już pisaliście nie raz.

  I po trzecie Bank Pekao S.A., który też ma fajne i bardzo proste zasady użytkowania konta dla osób starszych.

 • Moja babcia ma konto, szukam taniego prowadzenia konta, Babcia ma kartę ale jej nie używa, po emeryturę chodzi do banku. Kilka miesięcy temu, jedna z pań namówił ją na konto bez granic a teraz ściągają jej 20 zł co miesiąc a emerytura jest bardzo niska. Następnego dnia byłam w banku ale dostałam odpowiedź od pani, że babcia jest dorosła, dodam, że babcia ma 8 2 lata. Dla mnie to jest karygodne. Będę teraz na dniach w Polsce i chciałabym to załatwić. Ten bank to PKO. SA

 • Według mnie nie warto zawracać sobie głowy kontem na Poczcie Polskiej. Coraz więcej seniorów potrafi sprawnie korzystać ze smartfonów czy internetu i dzięki temu konta w Nest Banku czy mBanku cieszą się większą popularnością

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *