Konta bankowe banku Millenium – duża zmiana na gorsze

milleniumKto lubi płacić za swoje zakupy? Najprawdopodobniej nikt. Płacimy przede wszystkim dlatego, że inaczej zwyczajnie się nie da, z radością korzystamy jednak z każdego programu, który, choćby częściowo, uwolniłby nas od tego rodzaju opłat. Jednym z takich programów był program money-back podpięty pod Dobre Konto w Banku Millenium.

Był, bo już na początku przyszłego roku nie będziemy mogli cieszyć się zwrotem części pieniędzy wydanych przez nas w sklepach spożywczych, na stacjach benzynowych i w wielu innych punktach sprzedaży. Okazuje się zresztą, że nie jest to wcale jedyna zmiana, która może kazać właścicielom kont w Banku Millenium przyjrzeć się im nieco bardziej krytycznie niż miało to miejsce do tej pory.
Poszukując przyczyn takiego stanu rzeczy wypada zwrócić uwagę na zmiany, do których doszło ostatnio w przepisach polskiego prawa. Tu na szczególną uwagę zasługuje ustawa zmniejszająca opłatę interchange, a więc tę, którą sklepy płacą konkretnym bankom w tym samym momencie, w którym robiąc zakupy w ich siedzibach decydujemy się na dokonanie transakcji bezgotówkowej. Po zmianach będzie ona wynosiła już jedynie 0,5 procent. Zmiana cieszy właścicieli sklepów, skorzystają na niej przy tym z pewnością i kupujący bardziej przywiązani do karty niż do gotówki (niższy koszt interchange z pewnością skłoni kolejne sklepy do zainstalowania terminali). Stracą jednak banki, którym usługi typy money-back przestaną się opłacać. Nie wiadomo, czy właśnie ten przepis był bodźcem, który przyczynił się do wprowadzenia zmian w Banku Millenium, uważni obserwatorzy rynku usług bankowych w Polsce podejrzewają jednak, że mówimy o zależności, którą trudno jest zakwestionować.
Zmiana nie powinna przyczynić do masowego opuszczania Dobrego Konta przez jego właścicieli, mówimy bowiem o koncie bankowym, które nadal cieszy się dużą popularnością w różnego rodzaju rankingach. Nadal jest to konto zakładane za darmo i prowadzone bez dodatkowych opłat (o ile przelejemy na nie raz w miesiącu co najmniej 1000 PLN i dokonamy jednej transakcji bezgotówkowej), a jego użytkownicy mogą zaś wypłacać pieniądze ze wszystkich bankomatów w Polsce bez dodatkowych opłat. Okazuje się jednak, że przeobrażenia nie kończą się na wycofaniu się Banku Millenium z programu money-back.
Ze zmianami muszą liczyć również właściciele Konta Internetowego cieszącego się niewiele mniejszą popularnością niż Dobre Konto. W ich przypadku przeobrażenia dotyczą kosztów prowadzenia konta, od stycznia 2014 roku będzie to bowiem4,99 PLN w miesiącu. Co więcej, pojawiają się informacje o tym, że darmowa zmiana Konta Internetowego na Dobre Konto wcale nie musi być tak oczywista, jak mogłoby się to wydawać, co również nie musi budzić zadowolenia. Na zmiany powinny przygotować się również osoby korzystające z kart kredytowych wydawanych przez Bank Millenium, na szczególną uwagę zasługuje zaś w tym kontekście skrócenie okresu bezodsetkowego z 56 do 51 dni.

4 komentarze

 • Drodzy Państwo, ja bym nie uznawał ruchu Banku Millenium jako zmianę na gorsze.

  Potraktujmy to w formie premii, którą Millenium Bank dał swoim klientom na pewien okres czasu. Ten okres się skończył i premia / prezent także.

  Z punktu widzenia banków, wszystkie projekty typu cash back, money back itd., się nie przekładają, a z punktu widzenia klientów, generują niepotrzebne wydatki, bo często Kowalski chcąc skorzystać z opcji zwrotu pewnej części środków, musi skorzystać na przykład z oferty określonej marki czy sklepu, co nierzadko okazuje się droższe niż kupowałby dany produkt bez zwrotu części środków na konto. Tak więc każdy powinien być zadowolony.

 • Moim zdaniem taka zmiana i tak jakoś znacznie nie wpłynie na klientów w Millenium Bank, dlatego że banki są w stanie to wszystko przewidzieć i oni mają świetnych analityków, którzy dokładnie wyliczą i przewidzą im zachowania. A nawet jeśli się zacznie okazywać, że klienci jakoś masowo odchodzą z banku, wtedy bank zmienia strategię. I zapewne tak samo jest w Millenium Banku. Taka zmiana na pewno nie spowoduje, że bank zakończy działanie, tak więc na spokojnie do tego podchodźcie. Jeśli jesteś klientem, to czekaj cierpliwie, a Millenium zapewne niebawem zmieni politykę.

 • Nie wiem czy bank na tym ucierpi. Przecież Millenium Bank przed taką akcją robi badania, sprawdza preferencje klientów i cały czas bada i testuje. Nie ma opcji, żeby sobie strzelili w kolano.

  Poza tym jak pokazują badania, klienci znacznie częściej rezygnują z usług banków w których są więcej niż rok. Raczej będą narzekać, niż realnie pójdą do innego banku i zmienią ofertę. Dlatego moim zdaniem tytuł trochę nie trafiony, bo nie ma aż tak dużej zmiany na gorsze.

 • Na pierwszy rzut oka, to mają takie same kolory jak T-Mobile. Czy oni są w jakikolwiek sposób ze sobą związani? Pewnie wielu ludzi narzeka, że ta opłata 4,99 zł została wprowadzona. W sumie się nie dziwię, bo do dobrego jest się łatwo przyzwyczaić, a jak zaczynają nam jakieś opłaty doliczać, to przecież naturalne że nikt tego nie lubi.

  Jednak co do karty kredytowej i do okresu nieoprocentowanego, to nie narzekajcie, bo jest nieźle – 51 dni to i tak więcej niż w wielu bankach, na przykład ja znam banki w których są takie okresy do 15 dni!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *